Dlaczego zakładanie firmy ze współmałżonkiem nie zawsze jest dobrym pomysłem?

O ile zalety zakładania firmy z partnerem są oczywiste, a wiele partnerstw funkcjonuje doskonale, o tyle przed podjęciem decyzji o wspólnym rozpoczęciu działalności często trzeba znaleźć równowagę i rozważyć konsekwencje. Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których warto ponownie rozważyć ten wybór.

Będziecie spędzać ze sobą dużo czasu.

Jeśli nie jesteś typem osoby, która chce widzieć swojego partnera przez cały czas, masz pecha — przynajmniej przez kilka pierwszych lat! Przedsiębiorczość taka zakłada spędzanie dużej ilości czasu razem, tak jak w przypadku każdego partnera biznesowego, więc jeśli już jesteś bardziej typem kota i psa w domu, posiadanie partnera w biurze nie ułatwi twojego związku. Nie będziesz w stanie zliczyć godzin i znajdziesz się w stresujących sytuacjach, które będziesz chciał przekazać swojemu partnerowi, który również będzie w tej samej sytuacji. Trudno będzie poprosić go o wsparcie poza pracą, ponieważ może być w 100% zajęty firmą i z tym samym stopniem zmęczenia, który to implikuje. O ile nie jesteście fanami spędzania całego czasu razem lub nie potraficie szybko oddzielić życia osobistego od zawodowego, będziecie musieli wygospodarować trochę czasu dla siebie, aby odetchnąć. 

Kiedy sprawy idą źle, to dla was obojga.

Prowadzenie działalności gospodarczej w pojedynkę często zaburza rytm życia pary i powoduje niestabilność, przynajmniej finansową. Jest to jeden z minusów założenia działalności gospodarczej: brak ubezpieczenia od bezrobocia w większości przypadków i zmniejszone wynagrodzenie. W tym przypadku zło jest dwojakie. Co gorsza, jeśli przygoda się nie powiedzie, oboje członkowie pary będą mieli kłopoty. Jest to źródło stresu, który należy wziąć pod uwagę, gdy wiesz, że nie wszystko idzie tak, jak byś chciał. Wspólne prowadzenie działalności gospodarczej oznacza również wspólne podejmowanie ryzyka, dlatego warto przewidzieć pewne zabezpieczenia, aby w razie problemów nie narazić się na poważne kłopoty, które mogłyby zagrozić rodzinie (przynajmniej finansowo). 

Ryzykujesz przyniesienie swoich problemów do domu.

Nie jest łatwo uniknąć rozmów o firmie na wczesnym etapie, kiedy partner nie jest w niej obecny. W przypadku zespołu składającego się z męża i żony, pasja pochłania oboje członków i może nie minąć wiele czasu, a tematy rozmów przy obiedzie będą krążyć wokół biznesu. Czas relaksu może szybko stać się czasem pracy, a zdolność do dekompresji może zostać znacznie naruszona. Mieszanka życia prywatnego i osobistego może szybko przejąć kontrolę. Masz fachowe oko swojego partnera przez cały czas i szybko może stać się kuszące, aby zadzwonić do nich za każdym razem, gdy masz problem, co może być zarówno dobrą, jak i złą rzeczą. Brak równowagi w parze, jeśli istnieje w pracy może również rozlać się do domu, więc uważaj! 

Kłótnie związane z pracą mogą zdarzyć się szybko.

W każdym razie, całkowicie wtrącasz życie zawodowe w swoje życie prywatne. Nie trzeba dodawać, że skomplikowane jest radzenie sobie z sytuacją konfliktową związaną np. z nieosiągnięciem celów, brakiem zaangażowania współmałżonka lub, co gorsza, z tym, że nie zgadzamy się co do strategii. Nie bez powodu jedną z głównych przyczyn niepowodzeń w biznesie jest konflikt partnerów. Wyobraź sobie, że miesza się to z twoim życiem małżeńskim. Jest to zazwyczaj skomplikowana sytuacja, która prowadzi do specjalizacji każdego z partnerów z uprzywilejowanymi sferami decyzyjnymi. Czy można sobie wyobrazić, że w przypadku poważnego konfliktu trzeba się rozdzielić w sferze doświadczeń, ale nie w życiu osobistym? 

Inwestorzy mogą niechętnie patrzeć.

Jeśli chcesz sprowadzić inwestycje, może to być postrzegane negatywnie. Mieszasz życie osobiste z prywatnym. Profil ten może być uspokajający, ponieważ często zapewnia stabilność i równowagę, szczególnie w przypadku konfliktu, ale może również odstraszać niektórych inwestorów, szczególnie z powodów wymienionych powyżej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że według najnowszych badań, tzw. firma rodzinna ma większe szanse na sukces. Dobry argument dla zwolenników firm prowadzonych przez małżonków.

Tracisz obiektywne spojrzenie.

Twój współmałżonek jest jedną z pierwszych osób, do których naturalnie zwracasz się po obiektywną opinię (no, prawie), zwłaszcza gdy sytuacja jest dla ciebie zbyt emocjonalna. W naturalny sposób tracisz to obiektywne oko na rzecz oka znawcy i eksperta, który oceni sytuację w świetle wszystkich innych punktów, które zna. Może to być zaletą, ale i wadą. Teraz obaj jesteście po stronie menedżera i szybko możecie stracić z oczu punkt widzenia pracownika, który może się nieco różnić od waszego. Obiektywizm współmałżonka jest niezbędny, zwłaszcza jeśli np. nie rozumie się pracownika. Tracisz również możliwość korzystania z porad, które mogą pochodzić z innych sektorów lub innych sposobów prowadzenia działalności, które mógłbyś wdrożyć we własnej firmie.

Jednak każdy z tych problemów może, z drugiej strony, wzmocnić parę. Równowaga może stać się idealna, zwłaszcza jeśli sukcesem jest wspólna misja i duma z bycia parą, która odniosła wspólny sukces w życiu i w pracy.

One thought on “Dlaczego zakładanie firmy ze współmałżonkiem nie zawsze jest dobrym pomysłem?

  1. Nie byłbym tak negatywnie nastawiony. Ja prowadzę firmę z żoną i powodzi nam się dobrze. Moją największą obawą jest jednak rozwód, to przestworzy problemów.

Comments are closed.